Pentru a putea vota, modifica pagini sau abona la modificările unei pagini trebuie să fiți autentificați. Cu această ocazie scăpați și de acest mesaj deranjant.
Grafică: Diferență între versiuni
De la l10n.ro
| Linia 21: | Linia 21: | ||
| channel || || canal | | channel || || canal | ||
|- | |- | ||
| − | | clipping | + | | clipping || || limitare |
|- | |- | ||
| cutout | | cutout | ||
| Linia 35: | Linia 35: | ||
| emboss || stampare | | emboss || stampare | ||
|- | |- | ||
| − | | feather | + | | feather || || estompează |
|- | |- | ||
| − | | gamut | + | | gamut || || gamă |
|- | |- | ||
| − | | glow | + | | glow || strălucire || strălucire |
|- | |- | ||
| − | | gradient || degrade | + | | gradient || degrade || degrade |
|- | |- | ||
| grayscale (color mode) | | grayscale (color mode) | ||
|- | |- | ||
| − | | histogram || histogramă | + | | histogram || histogramă || histogramă |
|- | |- | ||
| hue || || nuanță | | hue || || nuanță | ||
| Linia 61: | Linia 61: | ||
| swatches | | swatches | ||
|- | |- | ||
| − | | shadows / midtones / highlights | + | | shadows / midtones / highlights || || tonuri întunecate / tonuri de mijloc / tonuri luminoase |
|- | |- | ||
| sharp || || clar | | sharp || || clar | ||
| Linia 71: | Linia 71: | ||
| overlay | | overlay | ||
|- | |- | ||
| − | | pattern | + | | pattern || || model |
|- | |- | ||
| tone balance || || balans tonal | | tone balance || || balans tonal | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versiunea de la data 16 octombrie 2008 08:50
Pagina este destinată traducerii termenilor legați de grafică. Deocamdată ordinea de sortare este alfabetică.
| termen original | traducere suită de creativitate Adobe | traducere liberă, în principal GIMP | comentarii succinte |
|---|---|---|---|
| airbrush | aerograf | aerograf | |
| antialias | antialias | anticrenelare | |
| blur | neclaritate | (substantiv) neclaritate (acțiune) atenuează claritatea |
Adobe nu folosește imperativul |
| brush | pensulă | penel | în GIMP voi schimba din penel în pensulă dacă este considerat mai corect (C.S.) |
| bitmap (color mode) | |||
| baseline | |||
| bevel | bizotare | ||
| channel | canal | ||
| clipping | limitare | ||
| cutout | |||
| despeckle | eliminare pete | deparazitează | |
| distort | |||
| dodge | eludare | ||
| duotone (color mode) | |||
| emboss | stampare | ||
| feather | estompează | ||
| gamut | gamă | ||
| glow | strălucire | strălucire | |
| gradient | degrade | degrade | |
| grayscale (color mode) | |||
| histogram | histogramă | histogramă | |
| hue | nuanță | ||
| layer | strat | strat | |
| level (color) | |||
| luminosity | luminozitate | ||
| noise | zgomot | ||
| saturation | saturație | ||
| swatches | |||
| shadows / midtones / highlights | tonuri întunecate / tonuri de mijloc / tonuri luminoase | ||
| sharp | clar | ||
| sharpen | claritate | intensifică claritatea | Adobe nu folosește imperativul |
| sketch | crochiu | ||
| overlay | |||
| pattern | model | ||
| tone balance | balans tonal |