Pentru a putea vota, modifica pagini sau abona la modificările unei pagini trebuie să fiți autentificați. Cu această ocazie scăpați și de acest mesaj deranjant.
Grafică: Diferență între versiuni
De la l10n.ro
| Linia 3: | Linia 3: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
| − | ! termen original !! traducere suită de creativitate Adobe !! traducere liberă, în principal GIMP !! comentarii succinte | + | ! termen original !! traducere suită de creativitate Adobe !! traducere liberă, în principal GIMP sau Inkscape !! comentarii succinte |
|- | |- | ||
| airbrush || aerograf || aerograf | | airbrush || aerograf || aerograf | ||
| Linia 66: | Linia 66: | ||
|- | |- | ||
| overlay | | overlay | ||
| + | |- | ||
| + | | path || traseu || traseu || este vorba de desenarea unui traseu, nu de calea către o locație | ||
|- | |- | ||
| pattern || || model | | pattern || || model | ||
Versiunea de la data 3 februarie 2010 16:48
Pagina este destinată traducerii termenilor legați de grafică. Deocamdată, ordinea de sortare este alfabetică.
| termen original | traducere suită de creativitate Adobe | traducere liberă, în principal GIMP sau Inkscape | comentarii succinte |
|---|---|---|---|
| airbrush | aerograf | aerograf | |
| antialias | antialias | anticrenelare | |
| backdrop | |||
| background | fundal | fundal | |
| baseline | |||
| bevel | bizotare | ||
| bitmap (color mode) | |||
| blur | neclaritate | (substantiv) neclaritate (acțiune) atenuează claritatea |
Adobe nu folosește imperativul |
| brush | pensulă | penel | în GIMP voi schimba din penel în pensulă dacă este considerat mai corect (C.S.) |
| bump | stampare | ||
| channel | canal | ||
| clipping | limitare | ||
| cutout | |||
| despeckle | eliminare pete | deparazitează | |
| distort | |||
| dodge | eludare | ||
| duotone (color mode) | |||
| emboss | stampare | embosare | |
| feather | estompează | ||
| foreground | plan frontal | prim plan | |
| gamut | gamă | ||
| glow | strălucire | strălucire | |
| gradient | degrade | degrade | |
| grayscale (color mode) | |||
| histogram | histogramă | histogramă | |
| hue | nuanță | ||
| layer | strat | strat | |
| level (color) | |||
| luminosity | luminozitate | ||
| noise | zgomot | ||
| overlay | |||
| path | traseu | traseu | este vorba de desenarea unui traseu, nu de calea către o locație |
| pattern | model | ||
| saturation | saturație | ||
| shadows / midtones / highlights | tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase | ||
| sharp | clar | ||
| sharpen | claritate | intensifică claritatea | Adobe nu folosește imperativul |
| sketch | crochiu | ||
| stroke | tușă (când este asociat cu un penel) contur, conturare (când este asociat cu un traseu de grafică vectorială) | ||
| swatches | |||
| tone balance | balans tonal |