Pentru a putea vota, modifica pagini sau abona la modificările unei pagini trebuie să fiți autentificați. Cu această ocazie scăpați și de acest mesaj deranjant.
Grafică: Diferență între versiuni
De la l10n.ro
| Linia 31: | Linia 31: | ||
| clipping || || limitare | | clipping || || limitare | ||
|- | |- | ||
| − | | cutout | + | | cutout || colaj |
|- | |- | ||
| despeckle || eliminare pete || deparazitează | | despeckle || eliminare pete || deparazitează | ||
| Linia 43: | Linia 43: | ||
| emboss || stampare || embosare | | emboss || stampare || embosare | ||
|- | |- | ||
| − | | feather || || | + | | feather || contur progresiv || estompare |
|- | |- | ||
| foreground || plan frontal || prim plan | | foreground || plan frontal || prim plan | ||
|- | |- | ||
| − | | gamut || || gamă | + | | gamut || gamă reproductibilă || gamă |
|- | |- | ||
| glow || strălucire || strălucire | | glow || strălucire || strălucire | ||
Versiunea de la data 3 februarie 2010 18:18
Pagina este destinată traducerii termenilor legați de grafică. Deocamdată, ordinea de sortare este alfabetică.
| termen original | traducere suită de creativitate Adobe | traducere liberă, în principal GIMP sau Inkscape | comentarii succinte |
|---|---|---|---|
| airbrush | aerograf | aerograf | |
| antialias | antialias | anticrenelare | |
| backdrop | |||
| background | fundal | fundal | |
| baseline | |||
| bevel | bizotare | teșitură | |
| bitmap | bitmap | bitmap | |
| blend | amestec | amestec | |
| blur | neclaritate | (substantiv) neclaritate (acțiune) atenuează claritatea |
Adobe nu folosește imperativul |
| brush | pensulă | penel | în GIMP voi schimba din penel în pensulă dacă este considerat mai corect (C.S.) |
| bump | stampare | ||
| channel | canal | ||
| clipping | limitare | ||
| cutout | colaj | ||
| despeckle | eliminare pete | deparazitează | |
| distort | |||
| dodge | eludare | ||
| duotone (color mode) | |||
| emboss | stampare | embosare | |
| feather | contur progresiv | estompare | |
| foreground | plan frontal | prim plan | |
| gamut | gamă reproductibilă | gamă | |
| glow | strălucire | strălucire | |
| gradient | degrade | degrade | |
| grayscale (color mode) | |||
| histogram | histogramă | histogramă | |
| hue | nuanță | ||
| layer | strat | strat | |
| level (color) | |||
| luminosity | luminozitate | ||
| noise | zgomot | ||
| overlay | |||
| path | traseu | traseu | este vorba de desenarea unui traseu, nu de calea către o locație |
| pattern | model | ||
| saturation | saturație | ||
| shadows / midtones / highlights | tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase | ||
| sharp | clar | ||
| sharpen | claritate | intensifică claritatea | Adobe nu folosește imperativul |
| sketch | crochiu | ||
| smooth | neted | neted | |
| stroke | tușă (când este asociat cu un penel) contur, conturare (când este asociat cu un traseu de grafică vectorială) | ||
| swatches | |||
| tone balance | balans tonal |