Pentru a putea vota, modifica pagini sau abona la modificările unei pagini trebuie să fiți autentificați. Cu această ocazie scăpați și de acest mesaj deranjant.
Grafică: Diferență între versiuni
De la l10n.ro
| Linia 5: | Linia 5: | ||
! termen original !! traducere suită de creativitate Adobe !! traducere liberă, în principal GIMP sau Inkscape !! comentarii succinte | ! termen original !! traducere suită de creativitate Adobe !! traducere liberă, în principal GIMP sau Inkscape !! comentarii succinte | ||
|- | |- | ||
| − | | airbrush || aerograf || aerograf | + | | airbrush || aerograf || aerograf || |
|- | |- | ||
| − | | antialias || antialias || anticrenelare | + | | style="background:#ffffcc" | antialias || style="background:#ffffcc" | antialias || style="background:#ffffcc" | anticrenelare || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | backdrop || plan de fundal || fundal || în GIMP poate voi schimba cu plan de fundal ca să diferențiez de background (C.S.) | + | | style="background:#ffffcc" | backdrop || style="background:#ffffcc" | plan de fundal || style="background:#ffffcc" | fundal || style="background:#ffffcc" | în GIMP poate voi schimba cu plan de fundal ca să diferențiez de background (C.S.) |
|- | |- | ||
| − | | background || fundal || fundal | + | | background || fundal || fundal || |
|- | |- | ||
| − | | baseline || linie de bază | + | | baseline || linie de bază || || |
|- | |- | ||
| − | | bevel || bizotare || teșitură | + | | style="background:#ffffcc" | bevel || style="background:#ffffcc" | bizotare || style="background:#ffffcc" | teșitură || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | bitmap || bitmap || bitmap | + | | bitmap || bitmap || bitmap || |
|- | |- | ||
| − | | blend || amestec || amestec | + | | blend || amestec || amestec || |
|- | |- | ||
| blur || neclaritate || (substantiv) neclaritate <br> (acțiune) atenuează claritatea || Adobe nu folosește imperativul | | blur || neclaritate || (substantiv) neclaritate <br> (acțiune) atenuează claritatea || Adobe nu folosește imperativul | ||
|- | |- | ||
| − | | brush || pensulă || penel || | + | | style="background:#ffffcc" | brush || style="background:#ffffcc" | pensulă || style="background:#ffffcc" | penel || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | bump || || stampare | + | | bump || || stampare || |
|- | |- | ||
| − | | channel || canal || canal | + | | channel || canal || canal || |
|- | |- | ||
| − | | clipping || tăiere || decupare | + | | style="background:#ffffcc" | clipping || style="background:#ffffcc" | tăiere || style="background:#ffffcc" | decupare || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | cutout || colaj | + | | cutout || colaj || || |
|- | |- | ||
| − | | despeckle || eliminare pete || deparazitează | + | | style="background:#ffffcc" | despeckle || style="background:#ffffcc" | eliminare pete || style="background:#ffffcc" | deparazitează || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | distort || a distorsiona sau a deforma || a distorsiona | + | | distort || a distorsiona sau a deforma || a distorsiona || |
|- | |- | ||
| − | | dodge || eludare || albire | + | | style="background:#ffffcc" | dodge || style="background:#ffffcc" | eludare || style="background:#ffffcc" | albire || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | duotone || bicromie | + | | duotone || bicromie || || |
|- | |- | ||
| − | | emboss || stampare || embosare | + | | style="background:#ffffcc" | emboss || style="background:#ffffcc" | stampare || style="background:#ffffcc" | embosare || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | feather || contur progresiv || estompare | + | | style="background:#ffffcc" | feather || style="background:#ffffcc" | contur progresiv || style="background:#ffffcc" | estompare || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | foreground || plan frontal || prim plan | + | | style="background:#ffffcc" | foreground || style="background:#ffffcc" | plan frontal || style="background:#ffffcc" | prim plan || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | gamut || gamă reproductibilă || gamă | + | | style="background:#ffffcc" | gamut || style="background:#ffffcc" | gamă reproductibilă || style="background:#ffffcc" | gamă || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | glow || strălucire || strălucire | + | | glow || strălucire || strălucire || |
|- | |- | ||
| − | | gradient || degrade || degrade | + | | gradient || degrade || degrade || |
|- | |- | ||
| − | | grayscale || tonuri de gri || scală de gri | + | | style="background:#ffffcc" | grayscale || style="background:#ffffcc" | tonuri de gri || style="background:#ffffcc" | scală de gri || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | histogram || histogramă || histogramă | + | | histogram || histogramă || histogramă || |
|- | |- | ||
| − | | hue || nuanță || nuanță | + | | hue || nuanță || nuanță || |
|- | |- | ||
| − | | inch || inch || țol | + | | style="background:#ffffcc" | inch || style="background:#ffffcc" | inch || style="background:#ffffcc" | țol || style="background:#ffffcc" | folosirea lui inch ca atare, deși posibilă, pune probleme cu pluralul |
|- | |- | ||
| − | | layer || strat || strat | + | | layer || strat || strat || |
|- | |- | ||
| − | | level || nivel || nivel | + | | level || nivel || nivel || |
|- | |- | ||
| − | | luminosity || luminozitate || luminozitate | + | | luminosity || luminozitate || luminozitate || |
|- | |- | ||
| − | | noise || zgomot || zgomot | + | | noise || zgomot || zgomot || |
|- | |- | ||
| − | | overlay || acoperire || suprapunere | + | | style="background:#ffffcc" | overlay || style="background:#ffffcc" | acoperire || style="background:#ffffcc" | suprapunere || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| path || traseu || traseu || este vorba de desenarea unui „path”, nu de calea către ceva | | path || traseu || traseu || este vorba de desenarea unui „path”, nu de calea către ceva | ||
|- | |- | ||
| − | | pattern || tipar || model | + | | style="background:#ffffcc" | pattern || style="background:#ffffcc" | tipar || style="background:#ffffcc" | model || style="background:#ffffcc" | |
|- | |- | ||
| − | | refine || a rafina || a retușa || este posibil să nu fie folosit în același context | + | | style="background:#ffffcc" | refine || style="background:#ffffcc" | a rafina || style="background:#ffffcc" | a retușa || style="background:#ffffcc" | este posibil să nu fie folosit în același context |
|- | |- | ||
| − | | render || randare || randare | + | | render || randare || randare || |
|- | |- | ||
| − | | saturation || saturație || saturație | + | | saturation || saturație || saturație || |
|- | |- | ||
| shadows / midtones / highlights || tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase || tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase | | shadows / midtones / highlights || tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase || tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase | ||
|- | |- | ||
| − | | sharp || clar || clar | + | | sharp || clar || clar || |
|- | |- | ||
| sharpen || claritate || intensifică claritatea || Adobe nu folosește imperativul | | sharpen || claritate || intensifică claritatea || Adobe nu folosește imperativul | ||
|- | |- | ||
| − | | sketch || crochiu | + | | sketch || crochiu || || |
|- | |- | ||
| − | | smooth || neted || neted | + | | smooth || neted || neted || |
|- | |- | ||
| stroke || contur || tușă (când este asociat cu un penel)<br>contur, conturare (când este asociat cu un traseu de grafică vectorială) | | stroke || contur || tușă (când este asociat cu un penel)<br>contur, conturare (când este asociat cu un traseu de grafică vectorială) | ||
|- | |- | ||
| − | | swatches || specimen | + | | swatches || specimen || || |
|- | |- | ||
| − | | tone balance || || balans tonal | + | | tone balance || || balans tonal || |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versiunea de la data 4 februarie 2010 00:06
Pagina este destinată traducerii termenilor legați de grafică. Deocamdată, ordinea de sortare este alfabetică.
| termen original | traducere suită de creativitate Adobe | traducere liberă, în principal GIMP sau Inkscape | comentarii succinte |
|---|---|---|---|
| airbrush | aerograf | aerograf | |
| antialias | antialias | anticrenelare | |
| backdrop | plan de fundal | fundal | în GIMP poate voi schimba cu plan de fundal ca să diferențiez de background (C.S.) |
| background | fundal | fundal | |
| baseline | linie de bază | ||
| bevel | bizotare | teșitură | |
| bitmap | bitmap | bitmap | |
| blend | amestec | amestec | |
| blur | neclaritate | (substantiv) neclaritate (acțiune) atenuează claritatea |
Adobe nu folosește imperativul |
| brush | pensulă | penel | |
| bump | stampare | ||
| channel | canal | canal | |
| clipping | tăiere | decupare | |
| cutout | colaj | ||
| despeckle | eliminare pete | deparazitează | |
| distort | a distorsiona sau a deforma | a distorsiona | |
| dodge | eludare | albire | |
| duotone | bicromie | ||
| emboss | stampare | embosare | |
| feather | contur progresiv | estompare | |
| foreground | plan frontal | prim plan | |
| gamut | gamă reproductibilă | gamă | |
| glow | strălucire | strălucire | |
| gradient | degrade | degrade | |
| grayscale | tonuri de gri | scală de gri | |
| histogram | histogramă | histogramă | |
| hue | nuanță | nuanță | |
| inch | inch | țol | folosirea lui inch ca atare, deși posibilă, pune probleme cu pluralul |
| layer | strat | strat | |
| level | nivel | nivel | |
| luminosity | luminozitate | luminozitate | |
| noise | zgomot | zgomot | |
| overlay | acoperire | suprapunere | |
| path | traseu | traseu | este vorba de desenarea unui „path”, nu de calea către ceva |
| pattern | tipar | model | |
| refine | a rafina | a retușa | este posibil să nu fie folosit în același context |
| render | randare | randare | |
| saturation | saturație | saturație | |
| shadows / midtones / highlights | tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase | tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase | |
| sharp | clar | clar | |
| sharpen | claritate | intensifică claritatea | Adobe nu folosește imperativul |
| sketch | crochiu | ||
| smooth | neted | neted | |
| stroke | contur | tușă (când este asociat cu un penel) contur, conturare (când este asociat cu un traseu de grafică vectorială) | |
| swatches | specimen | ||
| tone balance | balans tonal |