Pentru a putea vota, modifica pagini sau abona la modificările unei pagini trebuie să fiți autentificați. Cu această ocazie scăpați și de acest mesaj deranjant.
Grafică: Diferență între versiuni
De la l10n.ro
| Linia 48: | Linia 48: | ||
|- | |- | ||
| shadows / midtones / highlights | | shadows / midtones / highlights | ||
| + | |- | ||
| + | | sharp || || clar | ||
| + | |- | ||
| + | | sharpen || || intensifică claritatea | ||
|- | |- | ||
| sketch | | sketch | ||
| Linia 55: | Linia 59: | ||
| pattern | | pattern | ||
|- | |- | ||
| − | | tone balance | + | | tone balance || || balans tonal |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versiunea de la data 8 octombrie 2008 19:01
Pagina este destinată traducerii termenilor legați de grafică. Deocamdată ordinea de sortare este alfabetică.
| termen original | traducere Adobe Photoshop | traducere liberă | comentarii succinte |
|---|---|---|---|
| blur | (substantiv) neclaritate (acțiune) atenuează claritatea | ||
| brush | |||
| bitmap (color mode) | |||
| baseline | |||
| cutout | |||
| channel | canal | ||
| clipping | |||
| distort | |||
| duotone (color mode) | |||
| feather | |||
| glow | |||
| gamut | |||
| grayscale (color mode) | |||
| histogram | |||
| hue | nuanță | ||
| layer | strat | strat | |
| level (color) | |||
| luminosity | luminozitate | ||
| noise | zgomot | ||
| saturation | saturație | ||
| swatches | |||
| shadows / midtones / highlights | |||
| sharp | clar | ||
| sharpen | intensifică claritatea | ||
| sketch | |||
| overlay | |||
| pattern | |||
| tone balance | balans tonal |