Pentru a putea vota, modifica pagini sau abona la modificările unei pagini trebuie să fiți autentificați. Cu această ocazie scăpați și de acest mesaj deranjant.
Grafică: Diferență între versiuni
De la l10n.ro
| Linia 5: | Linia 5: | ||
! termen original !! traducere suită de creativitate Adobe !! traducere liberă !! comentarii succinte | ! termen original !! traducere suită de creativitate Adobe !! traducere liberă !! comentarii succinte | ||
|- | |- | ||
| − | | blur || neclaritate || (substantiv) neclaritate <br> ( | + | | airbrush || aerograf || aerograf |
| + | |- | ||
| + | | blur || neclaritate || (substantiv) neclaritate <br> (verb) atenuează claritatea || Adobe nu folosește imperativul | ||
|- | |- | ||
| brush || pensulă || penel || în GIMP voi schimba din penel în pensulă dacă este considerat mai corect (C.S.) | | brush || pensulă || penel || în GIMP voi schimba din penel în pensulă dacă este considerat mai corect (C.S.) | ||
Versiunea de la data 8 octombrie 2008 21:25
Pagina este destinată traducerii termenilor legați de grafică. Deocamdată ordinea de sortare este alfabetică.
| termen original | traducere suită de creativitate Adobe | traducere liberă | comentarii succinte |
|---|---|---|---|
| airbrush | aerograf | aerograf | |
| blur | neclaritate | (substantiv) neclaritate (verb) atenuează claritatea |
Adobe nu folosește imperativul |
| brush | pensulă | penel | în GIMP voi schimba din penel în pensulă dacă este considerat mai corect (C.S.) |
| bitmap (color mode) | |||
| baseline | |||
| cutout | |||
| channel | canal | ||
| clipping | |||
| distort | |||
| dodge | eludare | ||
| duotone (color mode) | |||
| feather | |||
| glow | |||
| gamut | |||
| grayscale (color mode) | |||
| histogram | |||
| hue | nuanță | ||
| layer | strat | strat | |
| level (color) | |||
| luminosity | luminozitate | ||
| noise | zgomot | ||
| saturation | saturație | ||
| swatches | |||
| shadows / midtones / highlights | |||
| sharp | clar | ||
| sharpen | claritate | intensifică claritatea | Adobe nu folosește imperativul |
| sketch | crochiu | ||
| overlay | |||
| pattern | |||
| tone balance | balans tonal |