Pentru a putea vota, modifica pagini sau abona la modificările unei pagini trebuie să fiți autentificați. Cu această ocazie scăpați și de acest mesaj deranjant.
Grafică: Diferență între versiuni
De la l10n.ro
| Linia 13: | Linia 13: | ||
| background || fundal || fundal | | background || fundal || fundal | ||
|- | |- | ||
| − | | baseline | + | | baseline || linie de bază |
|- | |- | ||
| bevel || bizotare || teșitură | | bevel || bizotare || teșitură | ||
| Linia 29: | Linia 29: | ||
| channel || || canal | | channel || || canal | ||
|- | |- | ||
| − | | clipping || || | + | | clipping || tăiere || decupare |
|- | |- | ||
| cutout || colaj | | cutout || colaj | ||
| Linia 35: | Linia 35: | ||
| despeckle || eliminare pete || deparazitează | | despeckle || eliminare pete || deparazitează | ||
|- | |- | ||
| − | | distort | + | | distort || distorsionare sau deformare |
|- | |- | ||
| dodge || eludare | | dodge || eludare | ||
| Linia 57: | Linia 57: | ||
| histogram || histogramă || histogramă | | histogram || histogramă || histogramă | ||
|- | |- | ||
| − | | hue || || nuanță | + | | hue || nuanță || nuanță |
|- | |- | ||
| inch || inch || țol | | inch || inch || țol | ||
| Linia 63: | Linia 63: | ||
| layer || strat || strat | | layer || strat || strat | ||
|- | |- | ||
| − | | level | + | | level || nivel || nivel |
|- | |- | ||
| − | | luminosity || || luminozitate | + | | luminosity || luminozitate || luminozitate |
|- | |- | ||
| − | | noise || || zgomot | + | | noise || zgomot || zgomot |
|- | |- | ||
| − | | overlay | + | | overlay || acoperire || suprapunere |
|- | |- | ||
| path || traseu || traseu || este vorba de desenarea unui traseu, nu de calea către o locație | | path || traseu || traseu || este vorba de desenarea unui traseu, nu de calea către o locație | ||
|- | |- | ||
| − | | pattern || || model | + | | pattern || tipar || model |
|- | |- | ||
| − | | saturation || || saturație | + | | saturation || saturație || saturație |
|- | |- | ||
| − | | shadows / midtones / highlights || || tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase | + | | shadows / midtones / highlights || tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase || tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase |
|- | |- | ||
| − | | sharp || || clar | + | | sharp || clar || clar |
|- | |- | ||
| sharpen || claritate || intensifică claritatea || Adobe nu folosește imperativul | | sharpen || claritate || intensifică claritatea || Adobe nu folosește imperativul | ||
| Linia 89: | Linia 89: | ||
| stroke || contur || tușă (când este asociat cu un penel)<br>contur, conturare (când este asociat cu un traseu de grafică vectorială) | | stroke || contur || tușă (când este asociat cu un penel)<br>contur, conturare (când este asociat cu un traseu de grafică vectorială) | ||
|- | |- | ||
| − | | swatches | + | | swatches || specimen |
|- | |- | ||
| tone balance || || balans tonal | | tone balance || || balans tonal | ||
Versiunea de la data 3 februarie 2010 18:31
Pagina este destinată traducerii termenilor legați de grafică. Deocamdată, ordinea de sortare este alfabetică.
| termen original | traducere suită de creativitate Adobe | traducere liberă, în principal GIMP sau Inkscape | comentarii succinte |
|---|---|---|---|
| airbrush | aerograf | aerograf | |
| antialias | antialias | anticrenelare | |
| backdrop | |||
| background | fundal | fundal | |
| baseline | linie de bază | ||
| bevel | bizotare | teșitură | |
| bitmap | bitmap | bitmap | |
| blend | amestec | amestec | |
| blur | neclaritate | (substantiv) neclaritate (acțiune) atenuează claritatea |
Adobe nu folosește imperativul |
| brush | pensulă | penel | în GIMP voi schimba din penel în pensulă dacă este considerat mai corect (C.S.) |
| bump | stampare | ||
| channel | canal | ||
| clipping | tăiere | decupare | |
| cutout | colaj | ||
| despeckle | eliminare pete | deparazitează | |
| distort | distorsionare sau deformare | ||
| dodge | eludare | ||
| duotone | bicromie | ||
| emboss | stampare | embosare | |
| feather | contur progresiv | estompare | |
| foreground | plan frontal | prim plan | |
| gamut | gamă reproductibilă | gamă | |
| glow | strălucire | strălucire | |
| gradient | degrade | degrade | |
| grayscale (color mode) | |||
| histogram | histogramă | histogramă | |
| hue | nuanță | nuanță | |
| inch | inch | țol | |
| layer | strat | strat | |
| level | nivel | nivel | |
| luminosity | luminozitate | luminozitate | |
| noise | zgomot | zgomot | |
| overlay | acoperire | suprapunere | |
| path | traseu | traseu | este vorba de desenarea unui traseu, nu de calea către o locație |
| pattern | tipar | model | |
| saturation | saturație | saturație | |
| shadows / midtones / highlights | tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase | tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase | |
| sharp | clar | clar | |
| sharpen | claritate | intensifică claritatea | Adobe nu folosește imperativul |
| sketch | crochiu | ||
| smooth | neted | neted | |
| stroke | contur | tușă (când este asociat cu un penel) contur, conturare (când este asociat cu un traseu de grafică vectorială) | |
| swatches | specimen | ||
| tone balance | balans tonal |