Pentru a putea vota, modifica pagini sau abona la modificările unei pagini trebuie să fiți autentificați. Cu această ocazie scăpați și de acest mesaj deranjant.
Grafică: Diferență între versiuni
De la l10n.ro
| Linia 1: | Linia 1: | ||
| − | Pagina este destinată traducerii | + | Pagina este destinată traducerii termenilor întâlniți cu precădere în aplicațiile de procesare a imaginilor. |
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
| Linia 7: | Linia 7: | ||
| airbrush || aerograf || aerograf || | | airbrush || aerograf || aerograf || | ||
|- | |- | ||
| − | | antialias || antialias || antialias || Alternative: „antialiere” (întâlnit în câteva cursuri de electronică, aparent fără a exista o definiție prealabilă explicită), „anticrenelare”, | + | | antialias || antialias || antialias || Alternative: „antialiere” (întâlnit în câteva cursuri de electronică, aparent fără a exista o definiție prealabilă explicită), „anticrenelare”, „dezimțuire” (folosit de [http://www.blender.org Blender]) -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| backdrop || plan de fundal || plan de fundal | | backdrop || plan de fundal || plan de fundal | ||
| Linia 21: | Linia 21: | ||
| blend || amestec || amestec || | | blend || amestec || amestec || | ||
|- | |- | ||
| − | | blur || neclaritate || (substantiv) neclaritate <br> (acțiune) atenuează claritatea || Adobe nu folosește imperativul; Inkscape a folosit „încețoșare” până la versiunea 0.47 -- [[ | + | | blur || neclaritate || (substantiv) neclaritate <br> (acțiune) atenuează claritatea || Adobe nu folosește imperativul; Inkscape a folosit „încețoșare” până la versiunea 0.47 -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| border || chenar || bordură || | | border || chenar || bordură || | ||
|- | |- | ||
| − | | bounding box || || chenar circumscris || când se referă la chenarul vizual care încadrează limitele unui obiect (cel prin care se face și redimensionarea obiectului și care nu face parte din obiectul însuși) -- [[ | + | | bounding box || || chenar circumscris || când se referă la chenarul vizual care încadrează limitele unui obiect (cel prin care se face și redimensionarea obiectului și care nu face parte din obiectul însuși) -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| style="background:#ffffcc" | brush || style="background:#ffffcc" | pensulă || style="background:#ffffcc" | penel || style="background:#ffffcc" | | | style="background:#ffffcc" | brush || style="background:#ffffcc" | pensulă || style="background:#ffffcc" | penel || style="background:#ffffcc" | | ||
|- | |- | ||
| − | | bump || || denivelare || sugerat de Nandor Licker; a mai fost „protuberanță”; prin bump ca substantiv se înțelege ceva în relief, gen cucui; trebuie diferențiat de bump ca verb, când este folosit cu sens de lovitură -- [[ | + | | bump || || denivelare || sugerat de Nandor Licker; a mai fost „protuberanță”; prin bump ca substantiv se înțelege ceva în relief, gen cucui; trebuie diferențiat de bump ca verb, când este folosit cu sens de lovitură -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| − | | bumpmap || || hartă de denivelări || sugerat de Nandor Licker; a mai fost „hartă de protuberanțe”; a se vedea și discuția de pe [http://groups.google.com/group/diacritice/browse_thread/thread/498f0ced2deff0c0 diacritice] -- [[ | + | | bumpmap || || hartă de denivelări || sugerat de Nandor Licker; a mai fost „hartă de protuberanțe”; a se vedea și discuția de pe [http://groups.google.com/group/diacritice/browse_thread/thread/498f0ced2deff0c0 diacritice] -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| canvas || canava || canava | | canvas || canava || canava | ||
| Linia 47: | Linia 47: | ||
| style="background:#ffffcc" | dodge || style="background:#ffffcc" | eludare || style="background:#ffffcc" | albire || style="background:#ffffcc" | | | style="background:#ffffcc" | dodge || style="background:#ffffcc" | eludare || style="background:#ffffcc" | albire || style="background:#ffffcc" | | ||
|- | |- | ||
| − | | drop shadow || || umbră detașată || a se vedea [http://howto.nicubunu.ro/draft/umbre.ogg exemplificarea] lui Nicu Buculei -- [[ | + | | drop shadow || || umbră detașată || a se vedea [http://howto.nicubunu.ro/draft/umbre.ogg exemplificarea] lui Nicu Buculei -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| duotone || bicromie || bicromie || | | duotone || bicromie || bicromie || | ||
| Linia 53: | Linia 53: | ||
| emboss || stampare || stampare || | | emboss || stampare || stampare || | ||
|- | |- | ||
| − | | eraser || radieră || radieră || la GIMP 2.6.x este încă gumă de șters, de la 2.7.x este radieră -- [[ | + | | eraser || radieră || radieră || la GIMP 2.6.x este încă gumă de șters, de la 2.7.x este radieră -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| style="background:#ffffcc" | feather || style="background:#ffffcc" | contur progresiv || style="background:#ffffcc" | estompare || style="background:#ffffcc" | | | style="background:#ffffcc" | feather || style="background:#ffffcc" | contur progresiv || style="background:#ffffcc" | estompare || style="background:#ffffcc" | | ||
| Linia 75: | Linia 75: | ||
| hue || nuanță || nuanță || | | hue || nuanță || nuanță || | ||
|- | |- | ||
| − | | style="background:#ffffcc" | inch || style="background:#ffffcc" | inch || style="background:#ffffcc" | țol || style="background:#ffffcc" | folosirea lui inch ca atare, deși posibilă, pune probleme cu pluralul -- [[ | + | | style="background:#ffffcc" | inch || style="background:#ffffcc" | inch || style="background:#ffffcc" | țol || style="background:#ffffcc" | folosirea lui inch ca atare, deși posibilă, pune probleme cu pluralul -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| layer || strat || strat || | | layer || strat || strat || | ||
| Linia 87: | Linia 87: | ||
| style="background:#ffffcc" | overlay || style="background:#ffffcc" | acoperire || style="background:#ffffcc" | suprapunere || style="background:#ffffcc" | | | style="background:#ffffcc" | overlay || style="background:#ffffcc" | acoperire || style="background:#ffffcc" | suprapunere || style="background:#ffffcc" | | ||
|- | |- | ||
| − | | path || traseu || traseu || este vorba de desenarea unui „path”, nu de calea către ceva -- [[ | + | | path || traseu || traseu || este vorba de desenarea unui „path”, nu de calea către ceva -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| style="background:#ffffcc" | pattern || style="background:#ffffcc" | tipar || style="background:#ffffcc" | model || style="background:#ffffcc" | | | style="background:#ffffcc" | pattern || style="background:#ffffcc" | tipar || style="background:#ffffcc" | model || style="background:#ffffcc" | | ||
|- | |- | ||
| − | | perspective shadow || || umbră de perspectivă || a se vedea [http://howto.nicubunu.ro/draft/umbre.ogg exemplificarea] lui Nicu Buculei -- [[ | + | | perspective shadow || || umbră de perspectivă || a se vedea [http://howto.nicubunu.ro/draft/umbre.ogg exemplificarea] lui Nicu Buculei -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| − | | style="background:#ffffcc" | refine || style="background:#ffffcc" | a rafina || style="background:#ffffcc" | a retușa || style="background:#ffffcc" | este posibil să nu fie folosit în același context -- [[ | + | | style="background:#ffffcc" | refine || style="background:#ffffcc" | a rafina || style="background:#ffffcc" | a retușa || style="background:#ffffcc" | este posibil să nu fie folosit în același context -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| render || randare || randare || | | render || randare || randare || | ||
| Linia 103: | Linia 103: | ||
| sharp || clar || clar || | | sharp || clar || clar || | ||
|- | |- | ||
| − | | sharpen || claritate || intensifică claritatea || Adobe nu folosește imperativul -- [[ | + | | sharpen || claritate || intensifică claritatea || Adobe nu folosește imperativul -- [[User:Secarica|C.S.]] |
|- | |- | ||
| sketch || crochiu || || | | sketch || crochiu || || | ||
Versiunea de la data 30 noiembrie 2011 12:46
Pagina este destinată traducerii termenilor întâlniți cu precădere în aplicațiile de procesare a imaginilor.
| termen original | traducere suită de creativitate Adobe | traducere liberă, în principal GIMP sau Inkscape | comentarii succinte |
|---|---|---|---|
| airbrush | aerograf | aerograf | |
| antialias | antialias | antialias | Alternative: „antialiere” (întâlnit în câteva cursuri de electronică, aparent fără a exista o definiție prealabilă explicită), „anticrenelare”, „dezimțuire” (folosit de Blender) -- C.S. |
| backdrop | plan de fundal | plan de fundal | |
| background | fundal | fundal | |
| baseline | linie de bază | ||
| bevel | bizotare | teșitură | |
| bitmap | bitmap | bitmap | |
| blend | amestec | amestec | |
| blur | neclaritate | (substantiv) neclaritate (acțiune) atenuează claritatea |
Adobe nu folosește imperativul; Inkscape a folosit „încețoșare” până la versiunea 0.47 -- C.S. |
| border | chenar | bordură | |
| bounding box | chenar circumscris | când se referă la chenarul vizual care încadrează limitele unui obiect (cel prin care se face și redimensionarea obiectului și care nu face parte din obiectul însuși) -- C.S. | |
| brush | pensulă | penel | |
| bump | denivelare | sugerat de Nandor Licker; a mai fost „protuberanță”; prin bump ca substantiv se înțelege ceva în relief, gen cucui; trebuie diferențiat de bump ca verb, când este folosit cu sens de lovitură -- C.S. | |
| bumpmap | hartă de denivelări | sugerat de Nandor Licker; a mai fost „hartă de protuberanțe”; a se vedea și discuția de pe diacritice -- C.S. | |
| canvas | canava | canava | |
| channel | canal | canal | |
| clipping | tăiere | decupare | |
| cutout | colaj | ||
| despeckle | eliminare pete | deparazitare | |
| distort | a distorsiona sau a deforma | a distorsiona | |
| dodge | eludare | albire | |
| drop shadow | umbră detașată | a se vedea exemplificarea lui Nicu Buculei -- C.S. | |
| duotone | bicromie | bicromie | |
| emboss | stampare | stampare | |
| eraser | radieră | radieră | la GIMP 2.6.x este încă gumă de șters, de la 2.7.x este radieră -- C.S. |
| feather | contur progresiv | estompare | |
| foreground | plan frontal | prim-plan | |
| gamut | gamă reproductibilă | gamă | |
| glow | strălucire | strălucire | |
| gradient | degrade | degrade | |
| grayscale | tonuri de gri | tonuri de gri | |
| highlight | evidențiere | ||
| highlights | părți luminoase | ||
| histogram | histogramă | histogramă | |
| hue | nuanță | nuanță | |
| inch | inch | țol | folosirea lui inch ca atare, deși posibilă, pune probleme cu pluralul -- C.S. |
| layer | strat | strat | |
| level | nivel | nivel | |
| luminosity | luminozitate | luminozitate | |
| noise | zgomot | zgomot | |
| overlay | acoperire | suprapunere | |
| path | traseu | traseu | este vorba de desenarea unui „path”, nu de calea către ceva -- C.S. |
| pattern | tipar | model | |
| perspective shadow | umbră de perspectivă | a se vedea exemplificarea lui Nicu Buculei -- C.S. | |
| refine | a rafina | a retușa | este posibil să nu fie folosit în același context -- C.S. |
| render | randare | randare | |
| saturation | saturație | saturație | |
| shadows / midtones / highlights | tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase | tonuri întunecate / tonuri medii / tonuri luminoase | |
| sharp | clar | clar | |
| sharpen | claritate | intensifică claritatea | Adobe nu folosește imperativul -- C.S. |
| sketch | crochiu | ||
| smooth | neted | neted | |
| smudge | mânjire | mânjire | |
| stroke | tușă (când este asociat cu un penel) contur, conturare (când este asociat cu un traseu de grafică vectorială) |
tușă (când este asociat cu un penel) contur, conturare (când este asociat cu un traseu de grafică vectorială) |
|
| swatch | specimen | specimen | |
| tone balance | balans tonal | ||
| warp | deformare | deformare |